Najskuteczniejsze techniki sprzedaży na Allegro

Najskuteczniejsze techniki sprzedaży na Allegro

techniki-sprzedaży-allegroW dzisiejszym artykule chcę odpowiedzieć na pytanie jednej z czytelniczek blogu Perswazja W Sprzedaży. Klaudia zapytała o skuteczne techniki sprzedaży na Allegro:
Jestem osobą która dopiero zaczyna swoją przygodę z Allegro. Chciałabym się dowiedzieć które z technik sprzedażowych są najskuteczniejsze?
Gdy zaczynasz przygodę z Allegro tak naprawdę czujesz się jak ktoś, kto uczy się chodzić w otoczeniu osób, które świetnie radzą sobie ze sprintem. Chce Cię jednak pocieszyć: każdy mistrz zaczynał od podstawowych kroków.

Jak sprawdzić czy produkt będzie się sprzedawał?

Według mnie najważniejsze na początku jest badanie rynku. Na czym ono polega? W najprostszej wersji warto odpowiedzieć sobie na dwa ważne pytania:
– Kto jest moim klientem? (czy ta osoba kupuje na Allegro, czy jej główną kategorią jest cena, w jakim jest wieku, jakie ma problemy, jakie są jej cele)
– Czy mój produkt się sprzedaje?

Im mniej konkurencji tym lepiej. BDURA!


Wbrew pozorom jesteś w lepszej sytuacji gdy masz dużą konkurencję, niż gdy nikt Twojego produktu nie sprzedaje na Allegro. Dlaczego? Jeżeli nikt jeszcze nie sprzedaje takiego produktu jak ty to prawdopodobnie trafiłaś na unikalny produkt (wtedy masz dużą szansę na sukces) albo produkt tak słabo się sprzedaje, że nie opłaca się wchodzić z nim na Allegro. Wtedy żadne techniki sprzedaży na Allegro nie pomogą.

Sekret małej niszy

Innym wyjściem jest znalezienie małej niszy rynkowej. Kilka dni temu widziałem duży bliboard, który reklamował solidne, drewniano metalowe skrzynie na …. tablety. Pomyślałem sobie Kto trzyma tablety w solidnych metalowych skrzyniach? Na myśli przyszły mi duże firmy eventowe, które często przewożą np. 100 tabletów na duże odległości. Ta firma znalazła niszę w którą jej konkurencja nie wejdzie przez najbliższe kilka lat.
Najłatwiej zbadać rynek analizując to, co obecnie sprzedaje się na Allegro. Wystarczy poświęcić kilka godzin na analizie efektów działań konkurencji. Technicznie rób to tak. Wpisz sprzedawany przez ciebie produkt w wyszukiwarkę Allegro. Następnie dokonaj analizy sprzedaży.
Gdy już odpowiesz sobie na pytanie Czy sprzedaż na Allegro jest opłacalnym przedsięwzięciem, warto zacząć od opisu produktu.

Jak stworzyć opis aukcji na Allegro, który zwiększy sprzedaż?

Opis produktu na Allegro ma dwa ważne obszary tekst i zdjęcia. Każdemu z tych obszarów warto poświęcić odpowiednią uwagę i zaangażowanie. Twój tekst powinien koncentrować się na korzyściach a nie na cechach. Prosty przykład z opisu lampki biurkowej:
9 diod LED SMD 5050. Ten zlepek informacji nic, nikomu nie mówi (poza pracownikiem sklepu i producentem). Zawsze gdy pojawia się coś niezrozumiałego dla klienta, zadaj sobie pytanie Co klient będzie z tego miał? Co klient będzie z tego miał, że jest 9 diod LED SMD 5050?

Dzięki tym diodom praca przy dokumentach czy komputerze będzie o wiele przyjemniejsza. Okazuje się, że tego typu diody zmniejszają zmęczenie oczu o 60%. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania zmniejsza rachunki za prąd średnio o 10 złotych miesięcznie.

Co zrobić, aby klient z przyjemnością wydał pieniądze na Allegro?

Kolejna technika sprzedaży na Allegro, która może ułatwić Ci rozwój to prezent, bonus, gratis lub jakkolwiek to nazwiesz. Chodzi o to, że każdy produkt ma swoją cenę. Nasz mózg ma zakodowaną potrzebę gromadzenia. Bez tego „genu” człowiek pierwotny nie byłby w stanie przetrwać.
Gdy kupujemy na Allegro mamy potrzebę zdobycia czegoś co zaspokoi naszą wewnętrzną potrzebę posiadania. Niestety, pieniądze które nasz klient posiada na koncie to też zasoby. Najprościej mówiąc coś musi stracić, żeby zyskać coś innego. Co można z tym fantem zrobić?
Można dać mu o wiele więcej niż cena, którą zapłaci. Gdy kupuje lampkę ledową za 40 złotych i otrzymuje prezent o wartości np. 37 złotych jego postrzeganie straty pieniędzy zmniejsza się wielokrotnie.

Demotywator techniki sprzedazy na Allegro

Demotywator techniki sprzedaży na Allegro

Przecena na każdym kroku, czyli tajny chwyt najlepszych sprzedawców

Według mnie na każdym kroku warto pokazywać klientowi jak dużo zyskuje gdyż aktualnie masz unikalną wyprzedaż, przecenę itd. rób to za każdym razem gdy wystawiasz produkt.
Tutaj opowiadam o tym co może być takim prezentem >>

Technika sprzedaży na Allegro – Jak zyskiwać przez ograniczanie?

Kolejną techniką jest ograniczanie. Możesz ograniczać czas i cenę.
Przykład:
Warto licytować teraz, gdyż już we wrześniu ten sam komplet będzie droższy o 23 złote
Warto licytować teraz, gdyż jest to ostatnia partia tego produktu, która znajdowała się w naszym magazynie.

Dlaczego szybciej kupimy samochód z wgniecionym zderzakiem niż idealne auto?

Kolejna sprytna technika polega na tym, że nasz mózg ma w głowie wykrywacz ściemy. Gdy widzisz produkt za 200 złotych, który normalnie kosztował 500 złotych natychmiast ( u większości osób, szkoda mi tych, u których ten mechanizm nie działa) włącza się wykrywacz ściemy.

Wykrywacz ściemy mówi Ci wtedy wprost do ucha – coś tu śmierdzi? Gdy zapytam się Ciebie Jaki jest Twój najbardziej przerażający zapach po chwili zastanowienia powiesz mi …. Tak, właśnie śmierdzi ściema.

Pewien handlarz samochodów robił tak. Kupował samochody popowodziowe za ułamek ich wartości. Oddawał je do zręcznego blacharzo-elektryko-mechanika naprawiacza gdzie przechodziły gruntowny remont. Potem, żeby nie budzić podejrzeń naszego wykrywacza ściemy samodzielnie robił małe wgniecenie. Dlaczego? Żeby uzasadnić kupującemu powód dla którego cena jest niższa niż u innych sprzedawców. Nasz mózg dostawał wiarygodną odpowiedź na pytanie Dlaczego jest tak niewiarygodnie tanio? Od tego miejsca do sprzedaży dzielą Cię milimetry.

Dlaczego wada produktu w pewnych okolicznościach sprzedaje?

Ten przykład nie jest obrazem etycznego zachowania. W Twoim przypadku może to być realny opis wady danego produktu.
Sprzedaję tę partię z 20% rabatem bo kilka kartonów jest rozerwanych, a ja lubię uczciwie opisywać stan moich produktów.
Wiem, że nie wyczerpałem tematu. Gdybym jednak chciał opisać wszystkie techniki sprzedaży na Allegro musiałbym opisać je w książce. Dobra wiadomość dla Ciebie jest taka, że taką książkę napisałem. Możesz ją pobrać tutaj >>


Kolejne, ciekawe artykuły
Jestem idiotą! ( 2 wrz,2009 )
7 komentarzy
  • O niektórych działaniach nie miałem pojęcia. Pora zwiększyć obroty sprzedażowe. Bardzo dziękuje za ten krótki poradnik.

  • O niektórych działaniach nie miałem pojęcia. Pora zwiększyć obroty sprzedażowe. Bardzo dziękuje za ten króki poradnik.

  • konkretny i ciekawy post. Wystawiałem nie raz produkty na allegro i często gęsto aukcje kończyły się fiaskiem a mi pozostawało tylko płacić prowizje od sprzedaży. Wydawać by się mogło, że sprzedaż to bułka z masłem, wystawić i już – gotowe, ale to jednak głębszy mechanizm. Dzięki za ten post.

  • A no właśnie to bardzo ciekawe jak to jest, że tak wielu z nas udaje się tak szybko coś sprzedać na allegro? Z tego powodu, że produkt jest w korzystnej cenie, czy z tego powodu, że dobrze się zareklamowaliśmy. Od reklamy zależy bardzo dużo, to w jaki sposób ja przygotujemy ma wpływ na to czy uda nam się co sprzedać czy tez nie.

  • Ciekawy artykuł możliwe że będę niedługo rozkręcał mały biznes.

  • Przydatne informacje – jednak należy sobie prosto powiedzieć allegro staje się coraz droższą witryną na którą ludzie nie mają czasu tylko poszukują informacji i produktów w sklepach internetowych. Stronę dodaje do ulubionych i będę poczytywała artykuły.

  • Całkiem ciekawy artykuł, zainteresował mnie na tyle, że zajmę się następnymi. Niby podstawy podstaw ekonomii, ale podane na talerzu i w przystępny sposób za co dzięki. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Twoje imię
Adres strony (opcjonalnie)