Szybki sposób na sprytny i ukryty komplement

Szybki sposób na sprytny i ukryty komplement

komplementMiałem ostatnio okazję (i przyjemność) nagrywać złotą poradę tygodnia do książki Marka Olejniczaka “Ty tu rządzisz”. Natychmiast pomyślałem o tym, żeby podzielić się z Tobą tą prostą techniką.

Polega ona na tym, że zadajesz swojemu rozmówcy pytanie

– Jak ty to robisz?

Konteksty mogą być przeróżne:

A. Jesteś w trakcie rozmowy handlowej. Widzisz, że Twój rozmówca jest bardzo zorganizowany. Jego planner przypomina Ci zeszyt najlepszych uczennic w pierwszej klasie podstawówki. Dzień zaplanowany  linijka pod linijką. Zadajesz wtedy pytanie, które zawiera ukryty komplement:

– Jak Pan to robi, że potrafi Pan to wszystko tak sprawnie zorganizować?

B. Twój rozmówca ma bałagan, nic nie potrafi znaleźć, jest roztrzepany itd. Nic straconego tutaj też możesz użyć ukrytego komplementu. Ktoś kto jest roztrzepany zazwyczaj jest pełen energii. Jak się domyślasz możesz zapytać:

– Jak Pan to robi, jest godzina 16 a Pan cały czas ma tyle energii?

Kiedy stosować tego typu komplement?

Ta technika jest o tyle bezpieczna, że już samo pytanie powoduje dezorientacje umysłu naszego rozmówcy. Dzięki temu trudno jest zakwalifikować tego typu wypowiedź do sztucznych komplementów.Warto jednak używać takich technik z jak najbardziej naturalnym nastawieniem. Można zadać sobie pytanie pomocnicze:

– co mogę w tym momencie docenić w tej osobie?

– za co podziwiam tę osobę?

Wtedy wystarczy tylko zamienić to na pytanie Jak ty to robisz, że ….

Jak wzmocnić tę technikę?

W prosty sposób możesz wzmocnić tę technikę. Marek opowiada o kilku takich sposobach. Znajdziesz je tutaj >>


Kolejne, ciekawe artykuły
4 komentarze
 • Andrzej Kiszkiel
  Reply

  No tego nie znałem a to jest świetne. Komplementujemy i rozluźniamy atmosferę a ile przy tym możemy się dowiedzieć o potrzebach rozmówcy?? 🙂

 • Stosuję tę technikę od lat w pracy bezpośredniej z ludźmi i dodam tylko, że zawsze można znaleźć u wszystkich coś, za o można ich szczerze pochwalić. To nie jest trudne, trzeba tylko uważnie słuchać i obserwować.

 • Faktycznie ciekawa metoda, zawiera tzw pytanie otwarte
  i widać że Autorowi tekstu zależy nie tylko na tym, by nauczyć Nas jak skołować już aż tak nadto skołowanego ( o 16 ) sales Repa, jeno by rzeczywiście coś ciekawego “zmodelować” w twórczy, inteligentny sposób od tej osoby. Dzięki Mirku ,Pozdrowienia.

 • W potocznej opinii łase na komplementy są kobiety. Ale myślę, że taie bardziej bezpośrednie, konkretne.

  A te wyżej opisane komplementy, sprytnie ukryte w pytaniu, równie skutecznie oddziaływują zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn.

  I jaką sympatię to wzbudza w stosunku do nas!

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Twoje imię
Adres strony (opcjonalnie)