Jak nawiązywać kontakty biznesowe w Social Media?

Jak nawiązywać kontakty biznesowe w Social Media?

kontakty biznesowe w social media

Z tym pytaniem zgłasza się do mnie setki osób. Są to pytania w stylu – jak zainteresować ludzi moim projektem? Jak spowodować, że osoby otworzą portfel? Niestety większość osób popełnia tutaj błąd. Mam świadomość, że to nie twoja wina, bo to co większość przedsiębiorców robi podpowiada intuicja.

Dlatego 90% osób, które zaczynają promocję swoich biznesów tworzy posty w stylu – super produkt, najwyższa jakość, suplement polecany przez ekspertów itd. Niestety, Social Media to nie tablica ogłoszeń. Możesz oczywiście reklamować swoje produkty, usługi lub projekty, ale na początku, zanim zaczniesz sprzedawać musisz dać tym osobom wartość.

Czym jest wartość?

Oto przykład. Jeżeli chcesz zacząć sprzedawać swoje obrazu na rynku w Krakowie możesz zaczepiać przypadkowe osoby wciskając im obrazu, ale w większości przypadków zostaniesz potraktowany jako SPAMER czy nachalny sprzedawca.

Czy nie lepiej będzie zacząć od tego, że rozłożysz sztalugę i zaczniesz malować? Wiele osób zaciekawi to co robisz i zaczniesz przyciągać ich UWAGĘ jak magnes. To jest właśnie ta tajemnicza wartość. Pokazując innym jak coś robisz po części ich uczysz i zaciekawiasz. Wiele osób zacznie Ci się przyglądać aż odważą się zadać pytanie – czy mogę dołączyć do Ciebie? Ile kosztuje ten obraz?

Dlatego jeżeli działasz np. w programach partnerskich lub network marketingu zacznij od pokazywania Twojego dnia. Wykorzystaj Facebooka, Instagram i Storiesy do opowiadania o tym co i jak robisz. Pozwól obserwatorom ocenić, czy chcieliby też w taki sposób pracować.

Jak Ewa Chodakowska wbiła się na listę milionerek?

Jeżeli zaś sprzedajesz usługi dziel się swoją wiedzą na dany temat. Jeżeli jesteś fotografem ucz w jaki sposób robić zdęcia smartfonem. Powiesz – taaa, akurat, ja ich nauczę a oni zrobią sobie zdjęcia sami. Po pierwsze według Twojego toku myślenia Ewa Chodakowska powinna być biedna jak mysz kościelna, przecież na YouTube są jej darmowe treningi.

Zatem jak to możliwe, że Ewa jest na liście najbogatszych Polek? No właśnie tak. Nie zaczęła od brania, całą swoją karierę rozpoczęła od dawania. Nagrywała treningi i wrzucała je za darmo na YouTube. Czy już w pierwszym miesiącu miała milion złotych na koncie? Nie. A może po 3 miesiącach? Też raczej nie. Budowanie marki osobistej i stabilnego biznesu jest maratonem a nie sprintem.

Jest coś co daje szybki efekt po 30 dniach, tym czymś jest praca na etacie. Prowadzenie własnej firmy to często zajęcie dla osób cierpliwych, które wiedzą czym jest odroczona gratyfikacja.

Wracając do budowania kontaktów biznesowych działa to w następujący sposób

1. Dodawaj posty na Facebooku opisujące to czym się zajmujesz – potencjalnie zainteresowani zaczną pisać do Ciebie na messenger.

2. Rób live w trakcie których będziesz dzielił lub dzieliła się wiedzą – pierwsze kontakty pojawią się w komentarzach.

3. Nagranie z live umniejszaj na YouTube a w opisie podaj email – potencjalni klienci zaczną się do ciebie zgłaszać.

4. Pisz bloga i artykuły, w których odpowiadasz na pytania twojej grupy docelowej. Wiele osób wpisze to samo pytanie w Google i zgłosi się do Ciebie.

5. Nagrywaj podcast – wiele potencjalnych słuchaczy znajdzie Twój podcast i napiszę na email z zapytaniem o współpracę. 👉Oto link do mojego podcastu

6. Prowadź relację z tego co robisz na Instagramie – z czasem osoby zaczną zgłaszać się do Ciebie z tego kanału.👉Dołącz do mnie na Instagramie

7. Jeżeli masz pomysły na treści biznesowe załóż konto na LinkedIn – pisz krótkie artykuły z poradami dla twojej branży.

Tak, jest tego dużo i nikt nie mówił, że wystarczy 2 godziny dziennie. Gdyby wystarczyło tyle robiliby to wszyscy a tak nagradzani są tylko wytrwali.

Podsumowując, jeżeli pomożesz innym a twoje treści będą pomagały rozwiązywać problemy Twoich odbiorców społeczność ta zacznie wracać i nawiązywać z Tobą relację.

Nie pytaj się co klient może zrobić dla Ciebie, zadaj sobie pytanie co Ty na wstępie możesz zrobić dla niego. Potem zbudujecie więź a obserwator zamieni się w stałego i oddanego klienta.

Jeżeli chcesz podzielić się swoją opinią napisz ją w komentarzu poniżej.


Kolejne, ciekawe artykuły
3 komentarze
  • Mirku, Twój blog jest dla mnie bezcenny, można się chwilę zatrzymać, wynotować na spokojnie, zastanowić się.

  • Rady dobre ale z tego co Pan opowiada i pisze powinno być 1000 komentarzy pod każdym postem a tutaj niestety nic nie ma.

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Twoje imię
Adres strony (opcjonalnie)