Efekt Zeigarnika w sprzedaży

Efekt Zeigarnika w sprzedaży

Przeczytasz ten artykuł w 3 min.

zeiganikNazwę możesz spokojnie skojarzyć z zegarnikiem. Prawdopodobnie 98% osób, które czytają ten tekst zapyta znajomych znasz może efekt zegarnika? Do rzeczy. Posłuchaj, Bluma Zeigarnik (moskiewski psycholog) wysnuła tezę, że nasz mózg lepiej zapamiętuje sytuacje, które nie mają zakończenia.

Jako przykład podaje kelnerkę, która lepiej zapamięta klienta, który nie zapłacił rachunku niż tego, który zapłacił. W przypadku reklamy i sprzedaży lepiej zapadniemy w pamięci, gdy nie podamy wszystkich szczegółów dotyczących naszego produktu. W umyśle klienta powstaje wtedy otwarta pętla, która nie daje spokoju odbiorcy.

Twoja reklama cały czas odzywa się w jego umyśle. Oprócz czystej ciekawości zyskujesz potężną uwagę oraz wzbudzasz emocje, które w 100% odpowiadają za sprzedaż. Zanim podam Ci inne przykłady, chcę opowiedzieć Ci historię jednego z czytelników mojego blogu.

Jedno zdanie, które dziesięciokrotnie zwiększy sprzedaż

Osoba ta po odbyciu jednego z moich kursów nauczyła się jednego, konkretnego zdania, które dało jej efekty o jakich nawet nie śniła. Wyobraź sobie, że zanim nie zaczął on używać tego sformułowania zamykał 1 transakcję na 20 spotkań.


Podaj imię:

Podaj swój email:

Zapisując się zgadzasz się z polityką prywatności.Kolejne, ciekawe artykuły
6 komentarzy
 • Marcin Staszak
  Reply

  Mirku, czytuję Twoje artykuły regularnie i ostatnio powracając właśnie do tego, zdałem sobie sprawę że mimo iż jestem zapisany do biuletynu nie otrzymałem informacji o której piszesz w tekście. Da radę?

 • Niestety nie jestem jeszcze zapisany jako czytelnik – udało mi się przeczytać kilka pierwszych zdań – artykuł na tyle mnie zaciekawil, że już niedługo z pewnoscią dołączę do grona fanów

 • Nie sądziłem, że można wykorzystać ten sposób w rozmowach biznesowych. Na pewno wypróbuje

 • Z pewnością jest w tym dużo prawdy, nie tylko w sprzedaży. Mnie często denerwuje niedokańczanie czegoś w relacjach osobistych – gdy ktoś zaczyna mówić a nie kończy. Wtedy bardzo często się wypytuję od razu i potrafię kogoś zasypać pytaniami. Musi minąć dobra chwila zanim się ocknę i dam sobie spokój 😉
  Libetias ostatnio opublikował..Zarabianie przez internet po godzinach główna zasadaMy Profile

 • Jako automatyk przemysłowy tworzę i sprzedaję takie produkty jak jakieś sterowniki do zgrzewarek itp. Jestem ciekaw, jak metodę z niedopowiedzeniem można zastosować w moim przypadku.

 • Nie wypróbowywałem tej metody w e-biznesie ale w życiu owszem. Kiedy zaczynałem się spotykać z moją dziewczyną przez telefon mówiłem: „Muszę ci coś jeszcze powiedzieć… albo nie, powiem ci już jak się zobaczymy”. Nie mogła wytrzymać do następnego spotkania 😉
  Michał Kałuża ostatnio opublikował..Sterowanie sympatiąMy Profile

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Twoje imię
Adres strony (opcjonalnie)

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwiększyć skuteczność email marketingu?

Przeczytasz ten artykuł w 4 min.Jestem fanem skuteczności listy. Niestety,...

Zamknij